ŽNĚ 2025

Dovolujeme si Vás informovat, že v okolí naší městské části začnou v nejbližších dnech žňové práce.

PŘIŠEL ČAS ŽNÍ! Zlatý hřeb zemědělské sezóny představuje každoroční výzvu nejen pro všechny, kteří hospodaří, ale i pro ty, kteří žijí v blízkosti polí. Proto jsme, jako již tradičně, sepsali několik bodů, které nám všem pomohou se co nejlépe připravit. Nic zásadního se nemění, od kombajnů se práší stále stejně, ale opakování je matka moudrosti.

1️⃣POZOR NA PRACH
Vždy se snažíme být maximálně ohleduplní, žňové práce jsou ovšem extrémně časově a logisticky náročné a některým věcem, jako je například směr větru, neporučíme. Téměř jistá je zvýšená koncentrace prachu v okolí polí, a proto vás prosíme, abyste nenechávali otevřená okna bytů, domů a aut bez dozoru. Pozor dávejte i na schnoucí prádlo zavěšené na venkovních sušácích a odkryté bazény.
2️⃣JSME ZÁVISLÍ NA POČASÍ
To, jestli budeme v daný den sklízet, závisí především na vlhkosti zrna, která nesmí být moc vysoká. Proto rozhodnutí najet s kombajny na pole často padne až během dopoledne daného dne. Z toho důvodu je velmi problematické s jistotou a s větším časovým předstihem říci, kde a v kolik přesně se bude sklízet. Pokud by vás sklizňové práce nebo technika zajímaly, nebojte se přijít k poli a zeptat se, co se zrovna děje. Vše vysvětlíme a ukážeme.
3️⃣BUĎTE TRPĚLIVÍ
Na pohyb zemědělských strojů po pozemních komunikacích a polních cestách jste v okolí Vinoře zvyklí, ale po dobu žní se budete potkávat s jejich zvýšeným množstvím. Prosíme, buďte pozorní a pokud to bude možné, tak i trpěliví a ohleduplní. Naloženou soupravu není snadné zastavit na fleku, ani s ní manévrovat těsně u krajnice. Když uvidíte zemědělský stroj, tak zkuste myslet na člověka v něm. Možná vás naštval tím, že vám naprášil na balkon a hlukem rušil poklidný letní večer, ale období žní je pro každého zemědělce opravdu náročné, tak mu to odpusťte.
4️⃣CO SE DĚJE SE SKLIZENÝMI PLODINAMI
To, co sklidíme, putuje jako sladovnický ječmen do pivovarů, jako krmivo do podniků zaměřených na chov zvířat nebo jako kvalitní pšenice do českých potravin, takže si na naší práci třeba občas pochutnáte.
5️⃣ZLEPŠOVÁNÍ ŽIVOTNÍCH PODMÍNEK VŠEHO A VŠECH V OKOLÍ POLÍ
Velké množství živin, které na námi obhospodařovaná pole dodáváme, pochází z lokálního kompostu (hnědých popelnic), který sami produkujeme na vlastní kompostárně ve Ctěnicích.

Tím pádem dost z vás přispívá k tomu, že organické zbytky z kuchyní a zahrad, které vyhodíte do hnědé popelnice, končí zpět v přírodě. Zároveň desítky hektarů půdy na hranici polí a zástavby přetváříme v nektarodárné biopásy a zlepšujeme tím životní podmínky nejen pro bezobratlé a drobnou zvěř (jejich stavy se za posledních několik let díky našim biopásům výrazně zvýšily), ale také pro obyvatele, kterým se tím vytváří jakýsi nárazníkový pás mezi jejich obydlími a polem. Na jejich vzniku a vývoji v souladu s nejnovějším vědeckým poznáním se velkou měrou podílí Tým ekologie hmyzu FŽP ČZU v Praze, za což jim patří obrovský dík.

❗Pokud bude přát počasí a vše půjde standardně, žňové práce budou snad do konce července hotové.
Aktualizováno: 14.07.2025 – UMC_108 UMC