www.cakovice.cz ČAKOVICKÝ PŘEDŠKOLÁČEK ČAKOVICE V POHYBU PARTICIPATIVNÍ ROZPOČET
{DNES JE:ČTVRTEK 29.10.2020 SVÁTEK MÁ:SILVIE}
OBČAN / Otázky a odpovědi

ZEPTEJTE SE NA ÚŘADU


Zde můžete vkládat své dotazy související s činností městské části Praha Čakovice a Úřadu městské části Praha Čakovice. Pro vložení dotazu není třeba se registrovat ani přihlašovat, nový dotaz můžete položit přímo pomocí formuláře. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha Čakovice nebo voleným zástupcem samosprávy. Upozorňujeme, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. 
   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10            
Otázka: Prořez stromů a oprava mostků (David Nekola 6.11.2019 13:48)
Dobrý den,
prosím o prořezání vrb, jedna je na konečné 136 sídliště Čakovice, kde se už pomalu nedá projít po chodníku směrem k sídlišti a druhá je u retenční nádrže u Schollerovi ulice. A druhá věc jsou dřevěné mostky přes příkopy u ulice Marty Krásové. Potřebují nutně nějakou údržbu, pomalu uhnívají dřevěné prvky, jsou vidět už urezlé šrouby atd..Myslím,že už budou brzo nebezpečné pro chodce.
Děkuji
Odpověď: (Kateřina Marhoulová 9.12.2019 11:00)
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz a upozornění. Radou MČ Praha - Čakovice bylo schváleno poptávkové řízení na nové dřevěné lávky v čakovickém sídliště, protože jejich špatného stavu jsme si vědomi, ale oprava by prakticky přesáhla výrobu lávek nových.
S pozdravem, Kateřina Marhoulová
Otázka: Poplatek za sberny dvur (Jan Hajek 18.9.2019 14:20)
Dobry den,
V Praze Cakovicich nemam trvale bydliste, nicmene zde vlastnim nemovitost a jsem tedy platcem poplatku za komunalni odpad. V informacich u sberneho dvora Kbely jsem se dozvedel, ze je bez poplatku pouze pro osoby s trvalym bydlistem. Chtel bych se tedy zeptat, zda je to skutecne tak, ze i presto ze jsem platcem komunalniho odpadu, nemohu bezplatne ukladat odpad do sberneho dvora. Dekuji za informaci a preji krasny den. JH
Odpověď: (Lenka Maříková 23.9.2019 8:59)
Dobrý den,
poplatek za běžný komunální (směsný) odpad je odlišného charakteru od tzv. tříděného odpadu ukládaný ve sběrných dvorech..
Zatímco komunální odpad si hradí každý majitel nemovitosti příslušně sám, tak tříděný odpad je dotován obcí a občan této obce má tuto likvidaci zcela zdarma. Proto ve vašem případě není možné v důsledku vaší příslušnosti trvalého bydliště v jiné obci (městě) nárokovat bezplatnou likvidaci v Praze, kde jak uvádíte trvale nebydlíte.

S pozdravem, Lenka Maříková (zástupce vedoucího ORUO)
Otázka: Vitani obcanku (Petra Chaloupecka 10.9.2019 16:11)
Dobry den, prosim kde najdu,terminy na vitani obcanku, dekuji za odpoved
Odpověď: (Kateřina Marhoulová 11.9.2019 8:26)
Dobrý den,
termíny vítání občánků nejsem předem dány, protože se postupuje podle toho, kolik je aktuálně přihlášeno dětí. Postup je tedy takový, že si vyplníte přihlášku, kterou spolu s kopií rodného listu předáte na ÚMČ a následně budete písemně pozvání.
Hezký den, Kateřina Marhoulová
Otázka: společné antény (Karel Zahradník 3.9.2019 20:55)
Dobrý den,
budou nebo byly upraveny společné antény na příjem televizního signálu dvb-t2. Konkrétně v ulici U Párníků. Děkuji Zahradník
Odpověď: (Markéta Baťková 17.9.2019 11:22)
Dobrý den, domy ve správě MČ jsou ve většině připraveny na příjem digitálního signálu DVB-T2. V lokalitě U Párníků budou během měsíce září posíleny anténní zesilovače pro bezproblémový příjem.
S pozdravem, Markéta Baťková (vedoucí OBHSB)
Otázka: Opakovaně se ptám a urguji odpověď na dotazy z 1. 7. 2019, které dosud ignorujete: (Miroslav Hrubý 3.9.2019 10:29)
Vážený pane místostarosto Lochmane,
mezi zářím 2016 a lednem 2018 jste ve zpravodaji U nás..., referoval o vývoji hrozby, palčivého problému - Drtička stavebních odpadů v Třeboradicích. Vyjádřil jste hrdost, uspokojení s tím, že se Vám podařilo nebezpečí zabránit koupí / investicí 55 miliónů Kč do pozemků a jejich převodem do vlastnictví hlavního města Prahy, které, dle Vašich slov, cituji: "...na takovém využití pozemku trvá a taková zařízení hodlá na svém území rozmístit."
Tvrdíte, že dnes má naše Městská část nad výstavbou drtičky plnou kontrolu. Souběžně, ač oznamujete, že si občané mohou od palčivého problému konečně oddechnout - k případnému neúspěchu a tudíž nutné aktivní občanské obraně nastavujete podmínku: ",,,když bude hodně občanů hlasitě protestovat..."
Uvědomujete si, že jste rozporuplnými argumenty ohroženou veřejnost zmátl?
Klasik varuje: “ Kdo nic neví, musí věřit všemu...” Takže když v euforii z uzavření kupní smlouvy zdůrazňujete aktuální stav a žádáte důvěru pro zítřek, slušelo by se odpovědět na dotaz: Jaké záruky dal nový vlastník pozemků Hl. m. Praha zástupcům ohrožené veřejnosti, aby byl “palčivý problém” definitivně vyřešen a v budoucnu znovu neobjevil? Resp. jaké konkrétní jistoty v tomto smyslu jste pro občany za Městskou část vyjednal? Asi nepopřete, že v Územním plánu hl. m. Prahy je "hrozba drtičky" stále vedena jako paradoxně: Veřejně prospěšná stavba."

Děkuji za přímou odpověď, případně upřesnění co Vám v dotazu chybí, resp. čemu jste neporozuměl.
Dotaz v téže věci pošlu v žádosti o vysvětlení podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Miroslav Hrubý


Odpověď: (Ing. Alexander Lochman, Ph.D. 23.9.2019 8:25)
Vážený pane Hrubý, děkuji za Váš dotaz. Jak sám píšete, tento pozemek (pozemků je více, ale zjednodušeně to nazvu pozemkem) byl dlouhodobým strašákem naší městské části a jeho výkup, usnesením našeho zastupitelstva Z-17/3/17 z prosince 2017 byl výsledkem dlouhého úsilí, abychom zamezili tristně slavné drtičce odpadu, která se v té době konkretizovala. Abyste pochopil, co se nám povedlo, tak naše strategie byla dostat tento pozemek z drápů soukromých investorů do rukou veřejných, a to hl. m. Prahy, která tento pozemek automaticky svěřila naší městské části. Tudíž, dnes jsme správci tohoto pozemku a rozhodujeme si samostatně jakým způsobem s ním budeme nakládat. Navíc, jsme dokázali získat dne 14.9.2017 usnesením zastupitelstva hl. m. Prahy Z-5675 nesouhlas s umístěním recyklace stavebního materiálu na tomto pozemku, což byla zásadní vyhraná bitva a zásadní projev vůle Prahy, která je podpořená usnesením vycházející z petice, kterou vedli Jan Kočí a Kateřina Rosická (dnešní zastupitelé).

Suma sumárum: máme tento pozemek v naší správě a máme v ruce usnesení hl. m. Prahy, že na tomto pozemku nechceme recyklaci stavebního materiálu. Vážený pane Hrubý, lepší záruky nelze snad ani získat.
Ing. Alexander Lochman, Ph.D.
Otázka: tašky na tříděný odpad (Veronika Fialová 7.8.2019 10:07)
Dobrý den,

jsem rezidentkou Čakovic a chtěla jsem se zeptat, jestli jsou stále k dispozici tašky na tříděný odpad. Pokud ano, kde a kdy se můžou případně vyzvednout.

Děkuji za odpověď, Veronika Fialová
Odpověď: (Kateřina Marhoulová 2.9.2019 11:35)
Dobrý den,
sady tašek jsou stále k dispozici, podrobnosti najdete zde: http://cakovice.cz/11595_Sada-tasek-na-trideny-odpad-pro-obcany-MC-Praha-Cakovice.
S pozdravem, Kateřina Marhoulová
Otázka: Stavba u vstupu do zámeckého parku (Veselkova 26.7.2019 22:39)
Dobrý den, na stránkách uvádíte informaci, že: " V období od 08.07.2019 bude ve lhůtě 60 pracovních dní pro veřejnost UZAVŘEN severovýchodní vstup do zámeckého parku v důsledku stavby." O jakou stavbu se má konkrétně jednat? Je k tomu provedena studie jako u změny v případě Husova parku, kde se mohu seznámit s informacemi o tom, co u parku bude postaveno, k čemu stavba bude sloužit, kolik bude stát? Děkuji, Veselková
Odpověď: (Petr Beneš 6.9.2019 9:17)
Dobrý den,
předmětem stavby jsou úpravy venkovních ploch, které budou sloužit jako nový vstup a pobytové
plochy s vytvořením příjemného prostoru u severní části rybníku. Další informace jsou v čakovickém zpravodaji na stránkách MČ Čakovice.
S pozdravem, Petr Beneš - vedoucí ORUO
Otázka: Palčivý problém - Recyklace odpadů v MČ - příloha: Stanovisko OOP MHMP (Miroslav Hrubý 23.6.2019 13:52)
Závěr hodnocení Odboru ochrany prostředí Magistrátu – k záměru Recyklační středisko minerálních stavebních odpadů k.ú. Třeboradice ( zkráceno.)
Při zjišťovacím řízení se zjišťuje, zda a v jakém rozsahu může záměr vážně ovlivnit životní prostředí a veřejné zdraví. Používají se přitom kritéria, která jsou stanovena v příloze č. 2 k zákonu a která charakterizují vlastní záměr. Příslušný úřad na podkladě oznámení, vyjádření k němu obdržených a podle hledisek a měřítek uvedených v příloze č. 2 k zákonu došel k následujícím závěrům:
Studie nedává dostatečně jednoznačný přehled a hodnocení činností, která jsou do dané lokality plánovány. OOP MHMP soudí, že autor oznámení a rozptylové studie měl danou problematiku rozebrat více do hloubky, snažit se modelovat jednotlivé situace a kromě toho modelovat pro nejhorší vstupní emisní podmínky. Místo toho použil jako vstup emisní hodnoty z dostupných údajů nejnižší, logicky vedoucí k nízkým výsledkům při hodnocení vlivů provozu na jeho okolí. Orgán ochrany ovzduší konstatuje, že předložené oznámení záměru nemá dostatečnou vypovídací schopnost a závěry rozptylové studie o malém vlivu na znečištění lokality suspendovanými částicemi frakce PM10 vyvolávají z výše uvedených důvodů pochyby.
Z hlediska ochrany přírody a krajiny doporučuje OOP MHMP vzhledem k poměrné blízkosti Třeboradického potoka provést základní monitoring ve vztahu k živočichům vázaným na vodní prostředí a ptákům. Oproti zpracovateli oznámení se orgán ochrany přírody domnívá, že nedojde k ovlivnění krajinného rázu.Z hlediska ochrany vod upozorňuje OOP MHMP na některé povinnosti, které vyplývají ze závazných právních předpisů. Vzhledem k tomu, že se záměr nachází v sousedství záplavového území Třeboradického potoka, je zapotřebí posoudit kvalitu dešťových vod z pojížděných ploch a hydrogeologické předpoklady pro jejich vsakování do přilehlého terénu. Z hlediska nakládání s odpady požadujeme v dalších fázích přípravy záměru doplnit způsob nakládání s odpady vznikajícími v průběhu provozu RS.
Kazda František, Reisingerová Květa a Hrubý Miroslav zaslali příslušnému úřadu dvě vyjádření, ze kterých vyplývá nesouhlas s realizací záměru. Ve vyjádřeních poukazují zejména na vztah územně samosprávných celků a správních orgánů, způsoby projednávání platného územního plánu sídelního útvaru hl. města Prahy (ÚPn), neexistenci veřejného zájmu na realizaci záměru, zveřejňování informací o připravovaném záměru a právu samospráv i veřejnosti na vyjádření. Další připomínky se týkají problematiky ochrany ovzduší.
Podle autorů vyjádření rozptylová studie nehodnotí imisní charakteristiky pro proudění vzduchu ve směru k obytné zástavbě a neuvažuje kumulativní vlivy (skládka netříděného komunálního odpadu v Ďáblicích, připravovaná výstavba Pražského okruhu a občanské vybavenosti). Závěry rozptylové studie podhodnocují fakt, že v budoucnu bude docházet k překračování imisních limitů v důsledku jejich snižování.
Nobilisová Helena jako vlastník pozemků, na kterých má být stavba umístěna, nesouhlasí s realizací předkládaného záměru.
Vyjádření městské části P- Čakovice nebylo v zákonné lhůtě příslušnému úřadu doručeno!
Odpověď: (Ing. Alexander Lochman, Ph.D. 1.7.2019 11:13)
Dobrý den,
děkujeme za Vaše psaní. Nedohledal jsem však v něj žádný dotaz a tak mi dovolte Vám sdělit, že se jednalo dlouhodobou bolest, kterou konečně Městská část za podpory Hl. m. Prahy dokázala vyřešit odkupem inkriminovaného pozemku. Dnes má Městská část plnou kontrolu nad tím, co se na tomto pozemku bude dít.
Přeji krásný den. Ing. Alexander Lochman, Ph.D.
Otázka: Doplnění dotazu a ověření příslibu poskytovat podklady k jednání i veřejnosti (Miroslav Hrubý 19.5.2019 11:13)
Vážená paní místostarostko,
děkuji Vám za odpověď, příslib a naději na radikální změnu jednání radnice směrem ke skutečné transparentnosti. Na dotazy položené panu starostovi zjevně odpovídáte v rámci své kompetence nekonkrétně proto, že realizace očekávaných změn závisí na redaktorce resp. redakční radě co se tisku/periodika týče a webových stránek na komisi pro transparentnost a plénu zastupitelstva. Současný funkční infokanál pro občany Dotaty a odpovědi je dostupný pouze pro připojené na internet. Pro veřejnost, která onformace získává jen ze zpravodaje U nás... redakční rada jistě najde způsob, jak i jim umožní vyslovit názor k aktuálním problémům, které se dnes nově objevují, a podle podmínky nastavené panem exstarostou ing. Lochmanem řešení závisí právě na aktivitě občanů. Chci věřit, že mandatáři (Rada a Zastupitelstvo) nebudou dlouho tvořit vlastní, unikátní webové stránky a za vzor jim poslouží osvědčené formáty z jiných MČ.
V tom smyslu si k Vám dovoluji dotaz, podnět a prosbu.
Platí doslova Vaše sdělení, že cit: "napříště budou podklady pro jednání zastupitelstva zveřejněny na webu MČ?"
Máte na mysli všechny materiály,na jejichž základě zastupitelé následně rozhodují, jako kupř.zastupitelé v MČ Letňany, ve SO kam Čakovice patří, tj. vč.důvodových zpráv k návrhům předkládaných radou MČ?
Ověřte si prosím současný stav, kdy na webu lze jen obtížně dohledat kupř.i jednoduché pozvánky s programy na veřejná zasedání zastupitelů. Můžete zajistit, aby se o jednání občané dozvídali a mohli se rozhodnout k osobní účasti -z titulních stran radničních novin, které jsou do stránek distribuovány vždy začátkem měsíce, v němž ZMČ zasedá?
Jakou představu má Rada MČ a její Komise pro transparentnost na potřebu provozovat oba informační kanály pro občany - v rubrice OBČAN na webu MČ i v radničním zpravodaji pro občany bez přístupu k internetu? V tom smyslu jsem se ptal na správné ”informační kanály pro občany v MČ Praha Čakovice" resp. zda vůbec, a v jaké podobě budou v samostatné působnosti naší samosprávy provozovány? Jistě víte, jak tristní zkušenosti mají Čakovice s mnoha experimenty v minulosti při tvorbě Jednacích řádů orgánů MČ; odmítání Etického kodexu a kupř. i utajování interních pravidel, jimiž se MČ řídi. ,.

Děkuji, v úctě a s důvěrou

Miroslav Hrubý
Odpověď: (Mgr. Kateřina Arnotová 22.5.2019 10:30)
Dobrý den pane Hrubý,
ano, mám na mysli materiály, které slouží jako podklady pro zastupitele. Zveřejňovány budou s ohledem na ochranu osobních údajů. Materiály budou uveřejněny pod záložkou volené orgány - zastupitelstvo a zároveň zmíněny na hlavní straně s odkazem na uvedenou záložku. Plánované termíny zastupitelstva mohou být zveřejněny i v časopisu městské části s upozorněním, že se mohou změnit vzhledem k aktuálním potřebám.
Rubriky v časopisu se v současné době utvářejí i s ohledem na vznik nové grafické podoby.
S pozdravem, Kateřina Arnotová - zástupkyně starosty
Otázka: Proč radnice brání diskusím s občany v tisku a na webu MČ? (Miroslav Hrubý 13.5.2019 10:05)
Má omezování prostoru pro diskuse s občany v Čakovicích souvislost s nepřijetím etického kodexu?

Vážený pane starosto,

určitě dobře znáte historii radničního tisku a víte, že od vzniku před 2000, až do listopadu 2012 o jeho obsahu rozhodovali pouze radní MČ a uzurpovali si výlučnou pravomoc jej redigovat. Zaváděli a rušili pravidelné kontaktní rubriky pro občany. Kupř. v období 2012 - 2015 3x, vždy při výměnách redaktorů změnili pravidla pro vydávání zpravodaje. Z radničního periodika postupně zmizely rubriky Vox populi; Zeptejte se na úřadu MČ; Otázky a odpovědi. V celostátní soutěži radničních novin v roce 2014 byl zpravodaj vyhodnocen jako cenzurovaný. To byl zřejmě důvod k tomu, aby pan starosta ing. A. Lochman vybral profesionála, nezávislého redaktora, jehož ve smlouvě zavázal mlčenlivosti o skutečnostech s nímiž se při redakční činnosti seznámí a pověřil ho výběrem členů redakční rady. V listopadu 2015 radní MČ k tisku přijali “pravidla” platná i po Vašem zvolení starostou v říjnu 2018. Na jaře 2019 si rozhodování o vydávání a obsahu radničních novin ve veřejném zasedání, všemi hlasy vyhradili zastupitelé. Přijali svá pravidla a zvolili 5 členů nové redakční rady. Tvorbu obsahu periodika vydávaného za peníze abonentů svěřili redakční radě a nové redaktorce. Vyloučili tím přímý politický vliv / dohled / kontrolu obsahu. Co se účasti veřejnosti na správě městské části (zaručené LZPS), vč. práva občanů na informace o připravovaných projektech a budoucích rozhodnutí orgánů MČ týče, má zpravodaj U nás v Čakovicích nově, (zřejmě náhradou za zrušené rubriky) dávat občanům návod, jak se mohou k rozhodnutím svých mandatářů vyjadřovat.

Tohoto příslibu si dovoluji využít, a Vám jistě srozumitelnými dotazy si ověřuji, zda právo na informace, explicitně zmíněné v článku 2 nových pravidel..., platí I pro druhý, povinně provozovaný informační kanál pro občany, webovou rubriku OBČAN – Dotazy a odpovědi. Dlužno přiznat, že jste spolu s ing. Motyčkou ze současných radní jediní, kteří v létě 2015 marně usilovali / hlasovali pro znovuobnovení informačního kanálu pro občany, svévolně ukončeného redaktorem M. Kávou.

1) Na podnět KV ZMČ v březnu jste avizoval: “zásadní přepracování webových stránek a vznik zcela nové struktury webu.” Jeho současný formát ostudně umožňuje, aby položené dotazy oslovení představitelé MČ ignorovali. A bez reakce dotazovaného se dotaz v rubrice k dotazům určené, vůbec neobjevuje.

K tvorbě nového formátu úředních webových stránek si Vás, na postu starosty v čele ÚMČ dovoluji požádat o vložení povinnosti provozovatele zveřejňovat všechny položené, přijaté dotazy. A v souladu s proklamovanými zásadami transparentnosti místní veřejné správy zajistit, aby oslovený mandatář MČ na dotazy v rozumném termínu i odpovídal, resp. aby případné odmítnutí odpovědi řádně zdůvodnil?
2) V reakci na požadavek KV jste, ve věci statutu Rady MČ na webu avizoval nápravu, Ustanovení odstavce ze zákona o HMP prý bylo do webu MČ vloženo. Uvedl, jste, že statut rady MČ byl doplněn.

Můžete prosím zajistit, aby k doplnění věty o odpovědnosti Rady MČ vůči ZMČ na webu fakticky došlo? Přikládám kopie webové strany z 9, 10, a 11. 5., kde tato věta stále chybí.

V závěru se odvolám na ujištění bývalého pana starosty: „ Poukazování na nedostatky samosprávy jsou naprosto v pořádku, mají být ale správně adresované a použité správné informační kanály,“ aby bylo zřejmé že tímto způsobem ověřuji, zda “správný” informační kanál pro občany v MČ Praha Čakovice existuje, resp. zda vůbec , a v jaké podobě bude obnoven?

V úctě, Miroslav Hrubý P - 196 00 Babiččina 217.
Odpověď: (Mgr. Kateřina Arnotová 15.5.2019 14:23)
Dobrý den,
nová podoba webových stránek se připravuje, v současné době dodavatel programuje nové uspořádání webu na základě dodaných grafických návrhů. Cílem nové struktury webových stránek je jednoduchá orientace a snadná přístupnost jednotlivých rubrik, tedy i rubriky pro otázky a odpovědi.
Popis činnosti a postavení rady městské části je na webových stránkách na dvou místech. Věta o odpovědnosti rady městské části vůči zastupitelstvu byla uvedena na jednom z nich, aktuálně je doplněna i na druhém místě.
S pozdravem, Kateřina Arnotová
Otázka: Vlecka_rekonstrukce (Damian Hilsky 11.4.2019 0:45)
Dobry den,
nedavno v novinach probehly zpravy o tom, ze se Cakovice chystaji zrekonstruovat cukrovarskou vlecku. Vlecka uz byla vykacena, kdy budou prace pokracovat? Rad bych si poridil fotky na pamatku. Konecna stanice bude az za Mratinskym potokem nebo bude v arealu byv. cukrovaru? Dekuji
Damian Hilsky
Odpověď: (Kateřina Marhoulová 11.4.2019 8:42)
Dobrý den,
jak jsme odpovídali již v dotazu z 28.03. prodloužení železniční linky S34 na sídliště Čakovice je výhledový projekt podporovaný naší městskou částí, hlavním městem Prahou i Ropidem. Prozatím ale není stanoven žádný časový horizont dokončení projektu (viz. https://www.youtube.com/watch?v=nS2dnLR5EcE).
S pozdravem, Kateřina Marhoulová
Otázka: Proč se v čakovické samosprávě nedaří zajistit slíbenou transparentnost jednání? (Miroslav Hrubý 1.4.2019 11:29)
Slibů se před volbami z naší radnice ozývalo hodně. Zvlášť výživné bylo ujišťování o vstřícnosti jednání vůči občanům. Už v březnovém jednání ZMČ dostala tolik slibovaná otevřenost od propagátorů na frak. Pan starosta bez varování za přivukování předsedy kontrolního výboru, asi v samostatné působnosti rozhodl, že nebude číst zprávy o činnosti Rady MČ za období mezi veřejnými jednáními zastupitelů. Zvolený postup zkušených radní, bývalých zástupců starosty, zastánců otevřenosti zřejmě šokoval kolegy zastupitele natolik, že se proti rozhodnutí a hlavně jeho dopadu na občany neohradili.

Výsledkem neuváženého oznámení je diskriminace občanů, jejichž zájmy a práva se oba zmínění zavázali hájit. Zřejmě si, patrně v euforii z moci neuvědomili, že hloupým způsobem občanům upřeli základní, ústavou zaručené právo “… podílet se na správě veřejných věcí i přímo.“ Bez znalostí jak, a o čem jejich radní za zavřenými dveřmi jednali, ztratili zákonem zaručenou možnost ve veřejném zasedání k tomuto bodu vyjádřit názor. Za nápad pana starosty platí občané ztrátou orientace o dění na radnici. Zkrátil sice čas jednání, ušetřil svůj i stenografův, ovšem v ostudném stylu bývalého redaktora, který z tisku U nás… “vyhodil” rubriku Ohlasy čtenářů proto, že do ní přispívali jen dva občané.

Je jasné, že společně udělali fatální chybu a měli by jí napravit. Třeba po vzoru jiných radnic, kupř. té do jejíhož Správního obvodu Čakovice patří. Naše veřejnost se z pozvánek dozvídá čas, místo jednání a názvy bodů v připraveném programu jednání. Letňanští se na webu mohou ex-ante seznámit s úplnými podklady k jednání, včetně důvodových zpráv. Vedení jejich radnice není úzkostlivé a videozáznamy z veřejných jednání nemažou, ale také umísťují na web. I otevřenost jednání jejich výborů zastupitelstva je obdivuhodná. Veřejnost je na jejich zasedání zvána. Průběh zasedání je tak dostupný i občanům, kteří nemají čas sledovat, hlídat otevřenost jednání svých mandatářů on-line.

K nápravě aktuálního stavu, pochybnostem o správnosti postupu vedení čakovické radnice
nabízím svou iniciativu a pana starosty ing. J. Vintišky i předsedy KV D. Kajpra se ptám:

„Musí si občané u dozorových orgánů znovu ověřovat, zda orgány samospráv mohou v samostatné působnosti obcházet platné zákony resp. třídit, které neuvedou do života?“

Děkuji za vysvětlení vývoje zatím velmi podivné místní „transparentnosti.“

Miroslav Hrubý
Odpověď: (Daniel Kajpr 4.4.2019 8:32)
Dobrý den,
pan starosta Vintiška naopak sám přečetl zprávu o činnosti RMČ a dokonce byla v materiálech dána dopředu k prostudování všem zastupitelům. Tím je možnost se připravit na ZMČ s interpelacemi a dotazy, což bylo i využito. Nikdo neobešel žádný zákon a nikomu nebylo upřeno právo se vyjádřit a získat informace.
S pozdravem, Daniel Kajpr
Otázka: Oplocení u nádraží Čakovice (Jan Hrabánek 28.3.2019 14:48)
Dobrý den, rád bych se zeptal na dvě věci:
1) v jaké fázi se nachází projekt prodloužení železniční linky S34 na Sídliště Čakovice
2) u nádraží Čakovice směrem k vlečce Avia je oplocený pozemek s ostnatým drátem. Co se zde plánuje za vystavbu?

Děkuji
Odpověď: (Kateřina Marhoulová 10.4.2019 8:34)
Dobrý den,
prodloužení železniční linky S34 na sídliště Čakovice je výhledový projekt podporovaný naší městskou částí, hlavním městem Prahou i Ropidem. Prozatím ale není stanoven žádný časový horizont dokončení projektu.
Pokud jde o druhý dotaz, jedná se o soukromý areál a městská část nemá k dispozici žádné aktuální záměry investora ani žádnou informaci, která by vedla k myšlence, že by se zde mělo stavět.
S pozdravem, Kateřina Marhoulová
Otázka: Podnět, - k dotazu pana Longauera a odpovědi paní místostarostky K. Arnotové (Miroslav Hrubý 27.3.2019 12:40)
Kvalitní a jednoduché řešení místních informačních problémů je bývalému vedení radnice / radním známo už 7 let. Nejen paní místostarostce K. Arnotové, ale všem dříve opozičním zastupitelům byl usnesením tehdejší Rady MČ snadné řešení utajeno. Obsahoval jej výsledek Auditu, který si občané zaplatili a tehdejší radní označili za materiál určený jen jim, neveřejný.
Pan Longauer dotazem na evidenci smluv trefil hřebíček na hlavičku, když poukázal na jejich nepřehlednost. Auditor s odkazem na vládní doporučení zpracoval a RMČ usnesením přijala řešení, - cituji z více podnětů jen zkr. ke smlouvám na webu MČ: K číslu 13. "Na webové stránce zveřejnit všechny smlouvy uzavřené mezi MČ a třetími stranami s členěním nedlouhodobé, krátkodobé, jednorázové, projektové. Umožnit fulltextové vyhledávání."
Čemu asi na tomto doporučení auditora bývalí radní nerozuměli? A zajímá vůbec současné radní jaká pravidla ke komunikaci s občany Rada MČ v létě 2012 přijala a jimiž by se tudíž měla řídit? Kdo jiný než přímo volení zastupitelé musí mít možnost seznámit se se všemi platnými interními směrnicemi a pravidly, vč. těch, která jsou veřejnosti omezena zákonem?
Děkuji panu Longauerovi za dotaz i paní místostarostce za snahy o skutečně transparentní úřad / radnici.
Miroslav Hrubý

Otázka: základné informácie (Leoš Longauer 24.3.2019 14:48)
Dobrý deň,

žiadam o sprehľadnenie internetových stránok. Mám za to, že veľa dôležitých informácií je na stránke, len to občas vyžaduje detektívny prístup.

Jeden z najdôležitejších odkazov, Kontakty, je niekde malým dole v rohu a niesu tam vôbec žiadne informácie. Prosím vyplniť základnými kontaktnými informáciami + priamo, alebo odkazy na odbory/pracovníkov úradu. Nieje to len o informáciách, ale i o vizitke MČ.
Rovnako ako Kontakty, Aktuality i Otázky a odpovědi majú byť okamžite dostupné.

Tiež som zvedavý na evidenci smluv, zatiaľ tam je prázdno. Nieje dôvod z pohľadu transparentnosti, prečo by tu nemali byt všetky zmluvy.

Ďakujem.
Odpověď: (Mgr. Kateřina Arnotová 26.3.2019 14:57)
Dobrý den pane Longauere,
na zpřehlednění webových stránek se pracuje, grafička připravuje jejich nový vzhled na základě našeho návrhu na jejich uspořádání. Cílem je jednak lepší vzhled, ale hlavně lepší přehlednost a snadné vyhledávání. Právě kontakty a informace o způsobech vyřizování životních událostí budou dohledatelné co nejjednodušším způsobem.
Pokud jde o registr smluv, je na webu aktuálně k dispozici pod záložkou k nahlédnutí veřejnosti. Stačí zadat do vyhledávače klíčové slovo (předmět smlouvy, rok uzavření, typ smlouvy, smluvní stranu apod.) a objeví se vám seznam smluv, které tomuto výběru odpovídají.
S pozdravem
Kateřina Arnotová

   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10